فراخوانی ...
سه‌شنبه 22 آبان 1397 | الثلثاء 4 ربيع الاول 1440 | Tuesday 13 November 2018
بانک جامع جنگ نرم
جزییات مطلب نسخه چاپی RSS
 • نگرانی آمریکا از تاثیرگذاری خواص خارجی بر مردم این کشور
  یکشنبه 7 اسفند 1390 ساعت 22:59

  یک نشریه آمریکایی با اشاره به نفوذ و تاثیرگذاری خواص خارجی در جامعه و سیاست‌های این کشور معتقد است این که مردم آمریکا به خواص خارجی گوش نمی‌دهند دیگر صحت ندارد.

  مجله «نشنال اینترست» آمریکا در مقاله‌ای به قلم «ترور ثرال» به بررسی 3  عاملی می‌پردازد که به دلیل آن نفوذ خواص خارجی در اعتقادات مردم آمریکا آغاز شده است. در ادامه مقاله نیز 3  علتی بیان می‌شود که نشان می‌دهد این نفوذ خارجی در آینده شاید کاهش بیابد.

   

  * توانایی مقامات خارجی در تأثیرگذاری بر مردم آمریکا از طریق رسانه‌های خبری این کشور

   

  در مقاله‌ای جالب که اخیراً در «ژورنال آمریکایی علم سیاست» به چاپ رسید، «دنی هیز» و «مت گواردینو» معمایی را معرفی کرده‌اند: اکثر مردم دموکرات پیش از آغاز جنگ عراق با آن مخالف بودند؛ با وجود این که نمایندگان دموکرات در کنگره تقریباً هیچ اطلاعاتی را در این مورد افشا نکرده بودند. نویسندگان مقاله به درستی اشاره کردند که این رویداد تقریباً با تمام آن چه ما فکر می‌کنیم از تکنیک‌های ارتباطات سیاسی و شکل‌دهی افکار عمومی می‌دانیم در تضاد است. همان طور که تحقیقات بسیاری نشان داده‌اند، مردم عموم اطلاعات خود را در مورد مسائل عمومی از خواص جامعه به دست می‌آورند؛ به ویژه در مورد مسائلی که در موردشان آن قدر کم‌اطلاع هستند که نظر شخصی ندارند.

   

  * اعتقاد قدیمی در آمریکا مبنی بر این که مردم به خواص خارجی گوش نمی‌دهند

   

  «هیز» و «گواردینو» برای حل این معما به نکته بحث‌برانگیزی اشاره می‌کنند: مردم دموکرات در آمریکا اطلاعات جنگ عراق را از خواص در کشورهای خارجی دریافت کرده‌اند. با نگاهی به تاریخ می‌بینیم که چنین موضوعی در سایه دهه‌ها تحقیق غیر ممکن تلقی شده است؛ زیرا مردم آمریکا تا آن جا به خواص خارجی اعتماد ندارند که از آن‌ها اطلاعات کسب کنند، رسانه‌های خبری آن قدر به خواص خارجی نمی‌پردازند که این خواص اهمیتی برای مردم آمریکا پیدا کنند و یا این که خواص خارجی صرفاً به شیوه‌هایی [با دیگران] ارتباط برقرار می‌کنند که بحث‌های سیاسی آمریکا را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

   

  «هیز» و «گواردینو» شواهد قانع‌کننده‌ای ارائه می‌دهند مبنی بر این که تاریخ مصرف این اعتقادات قدیمی دیگر با پایان رسیده و تأثیرگذاری خواص خارجی به سه معیار اساسی وابسته است:

   

  اولاً این که اغلب مردم دموکرات از پیش با دخالت نظامی یک‌جانبه توسط آمریکا مخالف بوده‌اند؛ این باعث شده تا اطلاعات را از خواص مخالف با جنگ دریافت کنند.

   

  * موضع مخالفت با جنگ عراق در کنگره را در حقیقت خواص خارجی اتخاذ کردند

   

  دوماً این که هیچ یک از دموکرات‌ها در کنگره موضعی مخالف با جنگ عراق اتخاذ نکرد؛ این باعث شد تا خلأیی به وجود بیاید و بعدها توسط خواص خارجی پر شود. «گواردینو» و «هیز» معتقدند که اگر دموکرات‌ها در کنگره [دست‌کم] به زبان با جنگ عراق مخالف می‌کردند، نقش خواص خارجی بسیار کم‌رنگ‌تر می‌بود؛ با توجه به این که در شرایط مساوی، مردم آمریکا ترجیح می‌دهند تا موضعی آمریکایی و نه خارجی نسبت به مسائل اختیار کنند.

   

  * هم‌سویی خواص خارجی با مردم آمریکا

   

  سوماً این که رسانه‌های خبری در مورد جنگ عراق توجه چشم‌گیری به خواص خارجی کرد. «هیز» و «گواردینو» به این آمار دست یافته‌اند که یک سوم از بیانات پخش شده هر شب در شبکه‌های خبری تلویزیونی در آمریکا از زبان خواص خارجی بوده است. تقریباً تمام این گفته‌ها شامل انتقاد از جنگ و در نتیجه اغلب هم‌سو با عقاید مردم دموکرات بوده است.

   

  به تخمین «هیز» و «گواردینو»، نتیجه این شد که احتمال حمایت مردم از اقدام نظامی در نظرسنجی‌ها 09/0 کاهش یافت؛ معادل کاهش حدوداً 9 درصدی در حمایت از جنگ.

   

  * سؤالاتی که در این مورد باید از خود پرسید

   

  از این تحقیق بسیار جالب چه نتیجه‌ای باید گرفت؟ آیا باید در مورد نفوذ خارجی در بحث‌های سیاست خارجی آمریکا نگران باشیم؟ و یا باید در دهکده جهانی امروز، بحث‌های سیاسی را در سطح بین‌المللی بپذیریم؟ تا چه اندازه باید منتظر تکرار چنین اتفاقاتی باشیم؟

   

  * «بوش» اجازه «تحمیل عقاید» توسط دموکرات‌ها در کنگره را صادر کرد

   

  نویسنده این مقاله در ادامه آورده است: به عقیده من پیامدهای این روند به سه دلیل تا حد زیادی محدود هستند. اولاً پیش‌زمینه‌های نفوذ خواص خارجی ممکن نیست جای پای خود را در آمریکا باز کنند. به بیان ساده‌تر، خواص آمریکایی معمولاً در مخالفت با یکدیگر کاملاً روراست هستند، حتی در حوزه سیاست خارجی. هر چند رئیس‌جمهور مسلماً تا حدی کنترل زمان‌بندی و ماهیت بحث‌ها پیرامون سیاست خارجی و جنگ‌ها را به دست دارد؛ اما «بوش» پس از 11 سپتامبر، با داغ کردن این تنور دقیقاً پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، قدرت غیر متعارفی برای «تحمیل عقاید» به دموکرات‌ها داد. با این حال در کل، احتمال وقوع بحث‌هایی داغ در کنگره مثل بحث‌های پیرامون جنگ اول خلیج، بیشتر است. حتی در بحث‌ها پیرامون دخالت سال گذشته آمریکا در لیبی نیز هم عقاید موافقان و هم عقاید مخالفان بیان شد.

   

  * بر خلاف دموکرات‌ها، جمهوری‌خواه‌ها با نفوذ عوامل خارجی در سیاست‌های آمریکا مخالف هستند

   

  دوماً من فکر می‌کنم که نفوذ خواص خارجی احتمالاً یک رویداد یک‌جانبه است. دموکرات‌ها ممکن است تحت تأثیر نظرات خواص خارجی قرار بگیرند، به ویژه نظرات مقامات لیبرال اروپایی؛ زیرا به پذیرش نظرات چندجانبه اعتقاد دارند. با این حال، جمهوری‌خواهان به نظر من به شدت اطلاعات خواص خارجی را رد می‌کنند، تا حدی به دلیل نژادپرستی و تا حدی به دلیل روند طولانی مخالفت آن‌ها با نفوذ سازمان ملل و یا دیگر عوامل خارجی در سیاست‌های خارجی آمریکا. چه این موضوع را خوب بدانید و چه بد، این تفاوت میان دو حزب، روی کاغذ نیمی از افراد تحت تأثیر خواص خارجی را کاهش می‌دهد.

   

  * مواضع خواص خارجی همان مواضع سرکوب شده دموکرات‌ها در کنگره بود

   

  سوماً شاید در مورد جنگ عراق خواص خارجی، بیشتر بار مخالفت با جنگ را به دوش کشیده باشند؛ اما این افراد در حقیقت همان دیدگاه‌هایی را مطرح می‌کردند که دموکرات‌های کنگره می‌ترسیدند به طول علنی بیان کنند. خواص خارجی به جای تکیه بر تفکرات و منطق غیرآمریکایی، در حقیقت موضع اصلی دموکرات‌ها را منعکس کردند. بنابراین اگر چه رسانه‌های خبری تا حدی به گسترش اطلاعات علیه دموکرات‌ها کمک کردند؛ اما ماهیت فضای اطلاعاتی را خیلی تغییر ندادند.  مقاله | سیاسی
  نام منبع: فارس
  شماره مطلب: 738
  دفعات دیده شده: 708 | آخرین مشاهده: 7 روز پیش