فراخوانی ...
سه‌شنبه 22 آبان 1397 | الثلثاء 4 ربيع الاول 1440 | Tuesday 13 November 2018
بانک جامع جنگ نرم
جزییات مطلب نسخه چاپی RSS
 • ویتنام به دنبال تقویت دیپلماسی فرهنگی خود در عرصه جهانی
  یکشنبه 7 اسفند 1390 ساعت 22:52

  ویتنام در سال 2011 عملکرد موفقیت‌آمیزی در ترتیب دادن رخدادهای متعدد در جهت ارتقای وجهه کشور و مردم خود داشت و سعی دارد در سال 2012 نیز به استفاده از دیپلماسی برای پیشرفت فرهنگی‌اش ادامه می‌دهد.

  دولت ویتنام در سال 2011 به تقویت دیپلماسی فرهنگی در موازات دیپلماسی سیاسی و اقتصادی پرداخت. آژانس‌های دیپلماتیک ویتنام در خارج از کشور، فعالیت‌های مختلفی در راستای معرفی کشورشان به جهان برگزار کردند؛ فعالیت‌هایی نظیر جشن صدمین سالگرد ورود «هو شی مینه» به فرانسه و شصت‌وپنجمین سالگرد اولین دیدار او به عنوان رهبر دولت. نتیجه دیپلماسی فرهنگی ویتنام در سال گذشته، 12 میراث ملموس و ناملموسی بود که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) آنها را به رسمیت شناخت.

  «نگوین تانه سون»، نماینده وزارت خارجه و رییس کمیته ملی ویتنام در یونسکو، می‌گوید: افتخار می‌کنیم که دیپلماسی فرهنگی ما به کمک دیپلماسی سیاسی‌مان آمده تا به وظایفش جامه عمل بپوشاند و ویتنام را با موقعیتی قوی به صحنه جهانی معرفی کند.

  در سال 2011، دیپلماسی فرهنگی برای اولین بار در اسناد یازدهمین کنگره حزب ملی قرار گرفت. پس از آن نخست وزیر ویتنام با تصویب استراتژی دیپلماسی فرهنگی تا سال 2020 موافقت کرد. فعالیت‌های مختلفی با مضمون ایجاد یک آگاهی مشترک نسبت به تجمیع فرهنگی و تلفیق دیپلماسی فرهنگی با دیپلماسی سیاسی و اقتصادی برگزار شد.

  ویتنام بنا دارد برای اعتلای نقش و موقعیت خود در جهان، در سازوکارهای چندجانبه فرهنگی شرکت کند و از برنامه‌ها و ابتکارهای یونسکو در جهت توسعه اجتماعی-اقتصادی در سطح ملی بهره گیرد. سون می‌گوید: با توجه به نقش فزاینده خود در عرصه جهانی و برای بهره‌گیری هرچه بیشتر از این فرآیند، ویتنام باید در صدد برقراری اتحادی عمیق‌تر با جهان برآید. بیش از دو دهه است که ویتنام تصمیم گرفت برای تقویت اقتصاد ملی و تضمین ثبات و امنیت اجتماعی، درها را به روی جهان بگشاید. در طول روند کنونی جهانی‌سازی، این کشور سیاست دوستی با تمامی کشورها در عین حفظ هویت ملی‌اش را در پیش گرفته است و به افکار و گرایشات سوسیالیستی هو شی مینه، تعهدی راسخ دارد.

  بنا بر اظهارات سون، وزرات خارجه ویتنام امسال هم تضمین خواهد کرد که دیپلماسی فرهنگی همراه امورات خارجی ویتنام خواهد بود. سال گذشته، ویتنامی‌های مقیم خارج در بسیاری از کشورها این فرصت را داشتند که زبان مادری خود را مطالعه کنند و به مبادلات فرهنگی منظمی بپیوندند.

  سون اضافه می‌کند: وظیفه اصلی ما در سال جاری، پویاسازی قدرت انجمن‌هاست. سعی خواهیم کرد ویتنامی‌های مقیم خارج بیشتری را به کشور برگردانیم، و آخرین تحولات ویتنام را به اطلاع هموطنان مقیم خارج برسانیم. امیدواریم جامعه ویتنامی‌های مقیم خارج به توسعه و پیشرفت ویتنام کمک بیشتری کنند.  مقاله | فرهنگی
  نام منبع: فارس
  شماره مطلب: 734
  دفعات دیده شده: 622 | آخرین مشاهده: 7 روز پیش